Çikolatayı Tatma Taktikleri ve Bir Çikolatada Kalite Nasıl Anlaşılır? - Özel Günlerinize Özel Çikolatalar

Çikolatayı Tatma Taktikleri ve Bir Çikolatada Kalite Nasıl Anlaşılır?

Kemerlerinizi gevşetin: Gülseven Çikolatanın en güzel kokularını size tatlı şeylerle buluşturuyoruz.

Hepimizin arzuladığı şey bu. Mütevazı kakao çekirdeğini tüm görkemli görünümleriyle hatırlatmak için buradayız.

Çikolatayı Tatma Taktikleri

Çikolatayı boş bir mideyle tatmak en iyisidir. Çikolatanız uygun bir şekilde muhafaza edildiyse önerilen sıcaklık olan 19-25 C’ye ulaşması için 1 saat beklemeniz gerekecek.

Bir Çikolatada Kalite Nasıl Anlaşılır?

Sade çikolatanın kalitesini anlamaya çalışırken tüm duyularımız –görme, koklama, duyma, dokunma ve tatma- işin içine girer. İşte dikkat edilecek birkaç nokta:

Görüntü: Çikolata pürüzsüz, son derece parlak ve saf maun siyahı olmalı.

Koku: Çikolata aşırı derecede tatlı kokmamalı.

Ses: Çikolata gevrek olmalı ve ortadan ikiye ayrılırken açık seçik bir “çatırtı” duyulmalı. Eğer parçalanıp gidiyorsa çok kurudur, kırılmaya direnç gösteriyorsa da fazla yapışkandır.

Dokunma: Yüksek oranda kakao yağı içeren çikolata, avuçta tutulduğunda hemen erimeye başlamalıdır ve bu iyiye işarettir. Ağızda son derece akıcı olmalı, hiçbir zerre bırakmamalı ve hemen erimeye başlamalıdır.

Tat: Çikolata değişken tatlar ve ağızda çeşitlenmeye devam eden çeşniler içerir. Temel çeşniler, bir parça ekşilik hissettiren bir acılık, yine hafifçe ekşilik içeren bir tatlılık ve kakao, ananas, muz, vanilya ve tarçın çeşnilerini artıran bir nebze tuzluluktur.

Enfes Çikolataların Yanına İçecek Seçimi Ne olmalı?

Çikolata denince akla gelen ilk içecek genellikle kahve olur. Buram buram kokan kahvenin bizi mest etmesi ve yanında çikolata yerken keyiflenmemiz bu iki lezzet için büyük bir aşkı gösterir. Kahve çikolatasız, çikolata kahvesiz olmaz diye düşünenlerde genelde çikolata ve kahve severler olmaktadır. Zira bu iki lezzeti sevmeyen de çok nadir kişiler olmaktadır (sağlık sorunu yaşayanlar veya damak zevklerine uymayanlar gibi).

Çikolatanın faydalı etkilerinden doğru şekilde yararlanabilme açısından ise size bazı uyarılarımız olacak. Kakao çekirdeği sayesinde çikolatanın içeriğinde yer alan biyoaktif moleküllerden yararlanabilmek için kakao oranı en az %60 olan kakao oranı yüksek çikolatalar tercih etmelisiniz. Kakao oranı yüksek çikolataların süt ile birlikte tüketilmesi veya sütlü çikolata tercihi içeriğindeki biyoaktif moleküllerin emilimini olumsuz yönde etkileyebildiği gözlemlenmiştir. Çikolatanızın tadını çıkarırken lütfen bu uyarıyı da göz önünde bulundurun!

Tabi ki her şeyin güvenilir bir miktarı var!

Enerji içeriği, ek şeker içeriği göz önünde bulundurulduğunda çikolata tüketirken miktarına dikkat edilmelidir. Türkiye Beslenme Rehberi’nde (TÜBER) yer alan önerilere göre günde 15 g (3 küçük parça) en az %60 kakao içerikli çikolata tüketilebilirdir.

Leave a Reply

E-postanız paylaşılmaz. Lütfen tüm alanları doldurunuz.